12 lipca po raz pierwszy obchodziliśmy nowe święto państwowe, ustanowione w 2017 roku – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wojewódzkie obchody odbyły się w Serokomli.
Data święta nie jest przypadkowa – odnosi się do rocznicy pacyfikacji świętokrzyskiej wsi Michniów, której mieszkańcy zostali w lipcu 1943 roku bestialsko zamordowali przez niemieckich okupantów. Również na terenach obecnego województwa lubelskiego nie brakowało przykładów, kiedy mieszkańcy wiosek, za pomoc partyzantom, za ukrywanie uciekinierów lub dostarczanie żywności, płacili najwyższą cenę i najbardziej dotkliwie doświadczyli okrucieństwa wojny.
Uroczystości w Serokomli rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Następnie przemaszerowano pod obelisk upamiętniający ofiary egzekucji z Józefowa Dużego. Tam odbył się uroczysty apel. Obecni na uroczystości są m.in. Krzysztof Hetman – poseł do Parlamentu Europejskiego, Janusz Kozioł – Starosta Łukowski, Piotr Chaber – wójt Gminy Serokomla. Wojewódzkie obchody święta odbywają się pod patronatem marszałka Sławomira Sosnowskiego.
Relacja z obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej już w najbliższym programie Master TV