Przed nami wakacje i czas wyjazdów na obozy i kolnie. Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów przed podróżą. Warto sprawdzić stan techniczny autobusu, którym wyruszamy w drogę. Taka kontrola może zapobiec tragedii. Można to zrobić w każdej jednostce Policji.
W okresie wakacji w sposób szczególny będziemy czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów na wakacje oraz powrotów z miejsc wypoczynku. Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów wycieczkowych przed podróżą. Każdy rodzic  bądź organizator może poprosić funkcjonariuszy o taką kontrolę przed wyjazdem.
Dzisiaj rano policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego parczewskiej komendy przebadali na trzeźwość kierowcę, który miał zabrać na wycieczkę dzieci ze szkoły w Dawidach. Na miejscu okazało się że znajduje się on  w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania na alkomacie wskazał prawie 0,5 promila alkoholu. Policjantom tłumaczył, że wczoraj do kolacji wypił dwa piwa.  27 – latkowi zatrzymano prawo jazdy i będzie odpowiadał przed sądem za wykroczenie jakim jest prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Dzieci natomiast wyruszyły bezpiecznie w podróż z innym kierowcą.
Również w miniony wtorek podczas sprawdzenia autokaru okazało się, że 51 letni kierowca jest nietrzeźwy. Miał ponad 0,5 promila alkoholu. Wycieczka wyruszyła z Białej Podlaskiej z opóźnieniem, jednak już bezpiecznie i z trzeźwym kierowcą, którego zapewniła firma przewozowa.
Podczas kontroli policjanci prócz trzeźwości kierujących zwracają uwagę na  stan techniczny pojazdu, niezbędne wyposażenie oraz posiadaną dokumentację. Taką kontrolę można zgłosić telefoniczne dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji.  W Lublinie wyznaczono dwa parkingi, na których prowadzi się kontrolę autokarów: al. Zygmuntowskie – parking przy hali MOSiR i al. Warszawskie – parking przy Muzeum Wsi Lubelskiej.

  Poniżej przedstawiamy listę miejsc autokarów na terenie woj. lubelskiego:
WYKAZ PUNKTÓW KONTROLI AUTOKARÓW
Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.
Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom.