Organizatorzy Pieszego Rajdu Śladami kapitana „Ostoi” chcą rozszerzyć jego zasięg. W tym roku proponują udział w wyprawie także mieszkańcom Stoczka Łukowskiego i okolic, dla których utworzyli nową trasę. Powodzenie tego pomysłu zależy od samych zainteresowanych, a zapisy chętnych, także tych z pozostałych grup, już się rozpoczęły.
Propozycja utworzenia nowej grupy nie jest przypadkowa. – To właśnie ze Stoczka Łukowskiego i okolicznych miejscowości wywodziła się znaczna liczba żołnierzy Armii Krajowej, także tych, którzy mieli swój udział w powstaniu obozu partyzanckiego w rezerwacie „Jata”. Poza tym w mieście jest ulica imienia „Ostoi” i jego pomnik, skąd ma ruszyć nowa grupa – tłumaczą w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową organizatorzy.
Oprócz Stoczka Łukowskiego pozostali uczczą bohaterów z „Jaty” maszerując w trzech grupach. Pierwsza wyruszy z Łukowa, druga z Wiśniewa, a trzecią trasę – z Gręzówki, organizatorzy polecają przede wszystkim najmłodszym miłośnikom historii i przyrody oraz seniorom. Najwięcej, bo 28 kilometrów będą mieć do pokonania piechurzy z Łukowa, grupy z Wiśniewa i Stoczka Łukowskiego przejdą 25 kilometrów, a ta z Gręzówki – około 10.
Wszyscy spotkają się w bazie rajdu w „Jacie”, gdzie będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku, prezentacja historii obozu partyzanckiego i działań związanych z I Batalionem 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia z czasów II wojny światowej. Zostanie również pokazana diorama obozowa w wykonaniu rekonstruktorów z łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR”. Drugiego dnia pod pomnikiem AK w „Jacie” odbędzie się msza święta i apel poległych, a w bazie rajdu zaplanowano zawody sprawnościowe dla dzieci i młodzieży.
Organizatorzy zapewniają miejsce na rozbicie namiotu i transport bagażu podczas przejścia trasy, a także prowiant na ognisko i wodę do picia. Natomiast o wyżywienie uczestnicy muszą zadbać we własnym zakresie. Osoby dorosłe płacą za udział w rajdzie 25 złotych, a dzieci do 13 lat – 10 złotych. Zapisy są przyjmowane do 8 czerwca, ale liczba uczestników jest ograniczona, dlatego o udziale w wyprawie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Zapisywać się można osobiście w sekretariacie Urzędu Gminy Łuków lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: ak.lukow@wp.pl.
Pełny regulamin rajdu, który odbędzie się 16 i 17 czerwca, oraz karty zgłoszeniowe są dostępne na stronach: www.lukow.ug.gov.pl i www.tphorlik.org.pl oraz na profilu towarzystwa na Facebook’u.
Trzeci rajd dla uczczenia bohaterów z „Jaty” organizują łukowskie koło ŚZŻAK, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nadleśnictwo Łuków oraz gminy Łuków i Wiśniew.