Już wkrótce, 17 czerwca przy Rezerwacie przyrody Jata odbędzie się bieg przełajowo – przeszkodowy OCR na dystansie 7 kilometrów „Jata Race”. Na zawodników czekają takie przeszkody jak: opony, liny, zasieki, trelinki, błoto i woda. Zawodnicy startują w grupach po 30 osób w dwóch kategoriach OPEN: Kobiety i Mężczyźni. Dla najlepszych zostały przewidziane atrakcyjne nagrody. Bieg zakończy After Party.
  Co to są biegi OCR?
Biegi survivalowe to takie, w których trasa przebiega przez tor przeszkód – jest wspinaczka, jest przedzieranie się przez błoto, są mury, równoważnie i pełne wody baseny – wszystko, aby utrudnić biegaczowi życie. Złośliwi mówią, że biegania w OCR nie ma wiele, jest on spychany do krótkich odcinków między jedną, a drugą przeszkodą, więc to nie jest w rzeczywistości bieg. Inni doceniają dobrą zabawę, adrenalinę i rywalizację, szczególnie, że często biegamy w zespołach, pomagamy sobie nawzajem itd.
  Jak przygotować się do survivalu?
Podczas biegów tego typu konieczna jest ogólna dobra sprawność fizyczna. W cenie jest duża siła ramion, kondycja, wytrzymałość, zwinność i równowaga. Trening powinien więc nie obejmować jedynie biegania, ale wszechstronnie rozwijać ciało do wysiłku. Jak to zrobić dobrze? W punktach przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.
Ćwiczenia kondycyjne
Choć w survivalu bieganie schodzi trochę na dalszy plan, wciąż jest jednym z głównych jego elementów. Zazwyczaj uczestnicy są zdziwieni dystansem, jaki w sumie trzeba przebiec, co powoduje, że ponad połowa spaceruje od przeszkody do przeszkody, zamiast biec. Dlatego przygotowanie powinno obejmować regularne przebieżki, sprinty i marszobiegi, które wzmocnią naszą kondycję i pozwolą szybciej poruszać się od przeszkody do przeszkody. Warto również ćwiczyć bieganie po nierównym terenie. Do jakich wyników dążyć? Najlepsi w survivalach przebiegają zazwyczaj 10 km w 40 minut.
Wzmocnienie mięśni ramion
Wspinanie się po 3-metrowych ściankach, przejażdżki na linie, podciąganie i inne tego typu atrakcje wymagają mocnych mięśni rąk i barków, aby ukończyć OCR z sukcesem. Pompki, podciąganie na siłowni, w domu czy na wytrzymałej gałęzi w parku, kilka wejściówek na ściankę wspinaczkową może być bardzo dobrym rozwiązaniem i wszechstronnym rozwojem dla mięśni.
  Polub planki
Planki idealnie wzmacniają mięśnie całego korpusu, które są ważne podczas biegów OCR – poprawiają stabilizację, pomagają w biegu, w czołganiu się, w przenoszeniu ciężkich rzeczy. Potraktuj to ćwiczenie priorytetowo w swoim planie – na pewno nie pożałujesz!
Pamiętaj o technice
Umiejętność szybkiego wspinania się i zeskakiwania z wysokich przeszkód (co nie jest oczywiste), odpowiednio szybkie i bezpiecznie zjeżdżanie ze skarp, technika czołgania się – wszystko to jest bardzo ważne. Często uczestnicy mimo dobrej kondycji wykładają się właśnie na takich rzeczach – wspinają się na wysoką przeszkodę, a potem boją się z niej zeskoczyć. Obycie w takich rzeczach może zaważyć na dobrym wyniku.
Połączenie regularnego biegania z siłownią i wypadami do ćwiczeń w terenie powinno nas dobrze przygotować do survivalu. Dla dobrego przygotowania na pewno możemy zaliczyć trening CrossFit, w którym mamy dużo ruchów wielostawowych, dużo skoków podciągnięć i pracy nad wytrzymałością. Pamiętając, że w OCR liczy się wszechstronność, warto podkręcać treningi – pracować na HR max, ćwiczyć szybkie podbiegi, stawiać na interwały i sprinty, żeby podczas wyścigu nie bać się tętna rozszalałego na maksa. Na pierwszym survivalu doskonale zdacie sobie sprawę, którą część zaniedbaliście – polecamy, to dobry cios w ambicję.