Burmistrz Łukowa oraz Łukowski Ośrodek Kultury zapraszają na pierwszy w tym roku koncert w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Koncert odbędzie się w niedzielę 15 kwietnia o godz. 19.00 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.
Wystąpią: Dyrektor Artystyczny Festiwalu Mateusz Rzewuski z Łukowa na organach oraz kwartet smyczkowy z Białegostoku „Kwartet Camerata”.
Mateusz Rzewuski – urodził się w 1991 roku w Łukowie w Polsce. Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w Niemczech, w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Następnie kontynuował studia z gry na organach oraz improwizacji w Conservatoire à Rayonnement Régional w Paryżu w ramach podyplomowych studiów koncertowych „La cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Christophe Mantoux’a, które ukończył Dyplomem „Concertiste” w 2017 roku.
Artysta prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Gerharda Gnanna, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Christophe Mantouxa, Michaela Radulescu, Daniela Rotha, Wolfganga Zerera i innych.
Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji. W 2011 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. W 2015 roku otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. M.K. Čiurlionisa w Wilnie a w 2017 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Organowym w Białymstoku. Jest dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku zainicjował „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”, którego jest dyrektorem artystycznym. Aktualnie Mateusz Rzewuski w ramach otworzonego przewodu doktorskiego w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, jest w trakcie pisania dysertacji doktorskiej na temat muzyki organowej Marcela Duprégo i Oliviera Messiaena. Od września 2017 roku artysta rozpoczął także studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.
„Kwartet Camerata” jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. W skład zespołu wchodzą: Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka oraz Rafał Kwiatkowski – wiolonczela. W czasie ponad 30 lat swojej działalności kwartet występował w wielu renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 – I nagroda), Portsmouth (1988 – specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu Beli Bartoka). Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival (Portugalia).
„Kwartet Camerata” nagrał ok. 30 płyt dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane – „Diapason d’Or”, „Sforzando” oraz „Pizzicato Supersonic Award”. Jedna z nich, z muzyką F. Schuberta została uznana przez miesięcznik płytowy „Studio” za płytę roku 1995. W 1999 roku zdobył nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” za płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego. Kwartet dokonał także archiwalnych nagrań radiowych w Warszawie, Kolonii i Frankfurcie nad Menem. Członkowie kwartetu zajmują się pracą pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w warszawskich szkołach muzycznych. Od 1992 prowadzą roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach, gdzie w dowód uznania otrzymali symboliczne klucze do bram miasta (2003) oraz nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty” (2005). W 2004 roku zostali wyróżnieni przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony działacz kultury”, a w 2009 – medalami „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.
Patronat honorowy nad „VI Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu RP Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Łukowski, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.
2018-04-09