19 marca uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego w Łukowie, kształcący się w zawodzie kucharza, odbywający zajęcia praktyczne w szkolnej pracowni gastronomicznej, udali się na wycieczkę zawodoznawczą do Pałacu Parisel w Klimkach. Celem wyjazdu było zwiedzenie profesjonalnej kuchni oraz zapoznanie się z obowiązującymi zasadami pracy.
Pobyt w Klimkach rozpoczął się od zwiedzenia całego obiektu. Uczniowie podziwiali wystrój sali bankietowej, restauracji oraz aranżację pokoi noclegowych. Następnie udali się do kuchni, gdzie zaprezentowano im specjalistyczne sprzęty oraz przedstawiono zasady pracy obowiązujące podczas przygotowywania posiłków zarówno dla gości restauracyjnych, jak i na wieloosobowe przyjęcia okolicznościowe.
Po teorii przyszedł czas na praktykę. Uczniowie zostali zaproszeni na bezpłatne warsztaty kulinarne. Młodzież z zapałem zabrała się do pracy pod kierunkiem szefa kuchni oraz jego zastępczyni. Uczniowie przez ponad dwie godziny sami przygotowywali poszczególne elementy obiadu począwszy od obróbki wstępnej surowców poprzez przyrządzenie półproduktów aż do ułożenia gotowych potraw na talerzu. Młodzi kucharze zgłębili też tajniki garnirowania talerzy. Duże znaczenie miała dla nich możliwość podpatrywania pracy doświadczonych kucharzy oraz uzyskania odpowiedzi na pytania związane z wkroczeniem na ścieżkę kariery zawodowej po uzyskaniu kwalifikacji do pracy w gastronomii.
Wizytę w Parisel Palace w Klimkach zwieńczył wspólny obiad właścicieli i uczniów przygotowany w trakcie warsztatów.