Miłośnicy historii, przyrody i pieszych wędrówek mogą już rezerwować czas na udział w tegorocznym Pieszym Rajdzie Śladami kapitana „Ostoi”. Organizatorzy trzeciej edycji poinformowali, że odbędzie się ona w połowie czerwca, a na przyszły miesiąc zapowiadają więcej szczegółów na ten temat.
Cele i formuła rajdu nie zmienią się. To pomysł na uczczenie pamięci bohaterów polskich podziemnych formacji wojskowych, walczących z okupantami w okresie II wojny światowej, w szczególności żołnierzy z lasów łukowskich. Rajd będzie wiódł szlakiem miejsc związanych z ludźmi, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, a jego baza będzie się znajdować w miejscu biwakowym rezerwatu „Jata”.
W bazie zaplanowano m.in.: prezentację uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierskiego, dioramę obozu partyzanckiego z udziałem rekonstruktorów z łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR”, a także konkursy i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Szczegóły, w tym regulamin i proponowane trasy przemarszu mają być opublikowane w kwietniu na stronach: www.tphOrlik.org.pl i www.lukow.ug.gov.pl.
Trzeci Pieszy Rajd Śladami kapitana „Ostoi” organizuje łukowskie koło ŚZŻAK i jego partnerzy, którymi są Gmina Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”, Mazowieckie Towarzystwo Strzeleckie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nadleśnictwo Łuków.
Patronat medialny nad rajdem objęła Telewizja Master.