W czwartek, 22 marca w kościele św. Brata Alberta w Łukowie odbył się koncert orkiestry i połączonych chórów z I LO im. T. Kościuszki i Hiberniaschule z Herne. Wspólnie wystąpiło blisko 300 młodych osób. Publiczność wysłuchała dzieła Josepha Haydna „Stworzenie Świata”.
Po raz kolejny gości w Łukowie grupa młodzieży z Hiberniaschule z Herne. To goście I LO im. Tadeusza Kościuszki. Współpraca pomiędzy szkołami trwa już od 1999 roku. Nawiązali ją śp. Tadeusz Borkowski, były dyrektor Stanisław Trwoga oraz Eckart Fuckert. Stałym elementem polsko – niemieckiej wymiany młodzieży są wspólne koncerty. Honorowy patronat nad koncertem objęli: Agata Kornhauser – Duda oraz Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda.
Publiczność wysłuchała dzieła Josepha Haydna „Stworzenie Świata”. Dyrygowali Eckart Fuckert, Martin Glagovsek i Agnieszka Łukasik. Zaśpiewali uczniowie z I LO, z Herne oraz po raz pierwszy grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Szefową orkiestry niemieckiej była Constancja Hayn. Razem z uczniami z Herne grali muzycy z Akademii Muzycznej w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz nauczyciele z łukowskiej szkoły muzycznej. Partie solowe wykonali studenci łódzkiej Akademii Muzycznej: Liliana Warcholińska – sopran, Bartosz Szulc – bas oraz Adam Józef Węgliński – tenor.
Koncert, który odbył się w kościele Świętego Brata Alberta wpisał się w obchodzoną w tym roku setną rocznicę powstania łukowskiego liceum.