Rozszerza się lista pamiątek po Henryku Sienkiewiczu, które mogą trafić do muzeum jego imienia w Woli Okrzejskiej. Od kilku tygodni placówka prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup, m.in. rękopisów „Listów z Afryki”, albumu rodzinnego, pamiątkowego wachlarza i książek z biblioteki noblisty. Teraz pojawiła się szansa na kolejne, bezcenne eksponaty, a trop prowadzi do… Szwajcarii.
Informację w tej sprawie przekazał muzeum telefonicznie obywatel tego kraju, który stwierdził, że ma w swoich zbiorach m.in.: dwie laski Henryka Sienkiewicza zdobione kością zwierzęcą, z dedykacją po francusku od dyrekcji Hotelu du Lac w Vevey, gdzie nasz noblista spędził 2 ostatnie lata swojego życia, a także parasol żony pisarza – Marii z Babskich Sienkiewiczowej oraz rzeźbę „wędrujące słonie” ofiarowaną Sienkiewiczowi przez wielbiciela jego talentu… Michała Wołodyjowskiego.
– To dość zagadkowa sprawa bo osoba, która podpisała się w ten sposób przekazała pisarzowi również 15 tysięcy rubli, dzięki czemu Sienkiewicz ufundował fundusz stypendialny, z którego korzystało wiele wybitnych postaci, w tym na przykład Maria Konopnicka. Wszystkie te pamiątki mamy już u siebie, a teraz musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by nigdy nie opuściły tego miejsca i pozostały tu dla kolejnych pokoleń – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski.
Bardzo optymistycznie wyglądają także efekty zbiórki na zakup „Listów z Afryki”, w którą zaangażowała się Fundacja PZU, a wcześniej partnerem akcji została również Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z potrzebnych około 50 tysięcy złotych udało się zebrać 40 i wszystko wskazuje na to, że wszystko zakończy się sukcesem. – Listy prezentują się naprawdę pięknie, a przed nami ostatnia prosta w pozyskaniu kolejnych eksponatów. Zakup wachlarza wesprze Bank Spółdzielczy w Krzywdzie, a na album rodzinny pisarza otrzymamy dotację od Powiatu Łukowskiego – cieszy się dyrektor Cybulski. Kolejne wpłaty od miłośników twórczości noblisty i sympatyków muzeum w Woli Okrzejskiej będą przeznaczone, m.in. na nowe pamiątki ze Szwajcarii, na których zakup trzeba znaleźć około 12 tysięcy złotych.
Dlatego apel do osób, firm i instytucji, które chcą wspomóc placówkę w realizacji tego pomysłu, jest aktualny. Dowolne datki można wpłacać na specjalne konto w Banku Spółdzielczym w Krzywdzie o numerze: 77 9203 0002 0000 4691 2000 0040.
Dodatkowe informacje są dostępne za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: muzeumhs@wp.pl lub telefonicznie pod numerami: 25 755 90 00 i 505 43 82 43.