Od kilku dni, roczny owczarek belgijski Helios, jest „nowym funkcjonariuszem” łukowskiej komendy i wkrótce będzie pełnił służbę patrolowo – interwencyjną w naszej jednostce. Pies wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Grzegorzem Patyńskim rozpoczęli specjalistyczny kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Helios, roczny owczarek belgijski, został zakupiony ze środków przekazanych przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Łukowie. Jest to już kolejny w łukowskiej komendzie pies policyjny, który będzie szkolony do działań służbowych bez kagańca.
Podczas kilkumiesięcznego szkolenia pies służbowy będzie przygotowywany do pracy przy wyszukiwaniu śladów ludzkich, zabezpieczaniu imprez masowych, a także zatrzymywaniu osób. To długie i profesjonalne szkolenie. Pies będzie musiał nauczyć się przeszukiwania pomieszczeń czy lasów, by odnaleźć zaginione osoby, czy też przestępców. By stworzyć zgrany duet i nawiązać dobre więzi  przewodnik ze swoim czworonożnym przyjacielem będą uczyli się także współpracy i wzajemnego zaufania. Wspólne szkolenie jest niezbędne do dalszej współpracy i bezwzględnego posłuszeństwa, a zdobyte umiejętności będą wykorzystane na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Jak podkreśla asp. szt. Grzegorz Patyński, owczarki belgijskie to rasa dość trudna przez swoją silną potrzebę ruchu, ale są to psy bystre, inteligentne i bardzo czujne, skore do współpracy. Uczą się bardzo szybko w trakcie interesującej zabawy prowadzonej przez konsekwentnego i cierpliwego właściciela.
Wkrótce Helios wspólnie ze swoim przewodnikiem będzie patrolował ulice miasta i pilnował porządku podczas imprez, będzie także angażowany do działań związanych ze zdarzeniami kryminalnymi. Zapewne Helios będzie też jedną z atrakcji podczas spotkań w szkołach i przedszkolach.