Sobotni program TVP Lublin „Pod ciśnieniem”, w którym politycy dyskutowali m.in. o ustawie o IPN oraz kryzysie dyplomatycznym między Polską a Izraelem, nie zostanie wyemitowany. Taką decyzję miał podjąć dyrektor lubelskiej telewizji, Ryszard Montusiewicz.
W programie „Pod ciśnieniem” w TVP Lublin, politycznego podsumowania tygodnia dokonywali posłowie: Elżbieta Kruk (PiS), Jakub Kulesza (Kukiz’15), Genowefa Tokarska (PSL), senatora Andrzej Stanisławek (Porozumienie) i Joanna Mucha (PO)
Pierwsza o dziwnej sytuacji w TVP Lublin poinformowała w sobotę posłanka PO, Joanna Mucha: „Cenzura wraca na skalę nie obserwowaną przez dziesięciolecia!!! Dzisiejszy program nagrany o godzinie 11, z emisją zaplanowaną na wieczór, został ZDJĘTY z anteny przez Dyrektora Oddziału!” – napisała na Facebooku.
W związku z niedopuszczeniem do emisji odcinka programu „Pod Ciśnieniem”, oświadczenie wystosował również poseł Jakub Kulesza. W przesłanym do mediów mailu napisał m.in. (…) nie zgadzam się na tego typu praktyki cenzury prewencyjnej w Telewizji Polskiej. Programy realizowane w TVP powinny być publikowane bez względu na to jak wypadli w nich politycy ugrupowania rządzącego (…).
W związku zaistniałą sytuacją oświadczenie wydał także dyrektor TVP Lublin Ryszard Montusiewicz, który napisał m.in.: ”(…) Moją powinnością i obowiązkiem jest dbanie o jakość, rzetelność i odpowiedzialność merytoryczną każdego naszego programu. Są one omawiane, kolaudowane, poprawiane, zatwierdzane – to oczywisty proces w każdym medium. Uznałem, że program nagrany w sobotę i przewidziany do emisji nie spełnia tych wymogów(…)”
TVP: https://lublin.tvp.pl/35884864/oswiadczenie-ws-odwolania-emisji-programu-pod-cisnieniem
Kukiz’15: http://special-delivery.pl/p/t0dkib0c4c/nd8ykfp38k/