Urząd Wojewódzki opublikował listę pozytywnienie zaopiniowanych wniosków złożonych do programu tzw. schetynówek. O dofinansowanie zadań na ten rok starało się w województwie lubelskim 85 gmin i 36 powiatów, w tym m.in. powiat łukowski, miasto Łuków i Stoczek Łukowski oraz gminy Łuków, Adamów i Stanin.
Szacowana wartość wszystkich wniosków złożonych do „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” z kwotą dofinansowania i wkładem własnym (50 proc. wartości) wyniosła ponad 302 mln zł. Z rządowego dofinansowania skorzysta ostatecznie 41 gmin i 13 powiatów. W sumie kwota dofinansowania wynosić będzie 60 mln zł. Pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego otrzymają powiat łukowski, miasto Łuków i gmina Stanin.
Miasto Łuków otrzymało dofinansowanie na budowę ulicy Polnej. Gmina Stanin przebuduje drogę w miejscowości Wesołówka. Natomiast powiat łukowski otrzymał ostatecznie dofinansowanie na realizację jednej drogowej inwestycji. Będzie to droga Trzebieszów-Krynka-Gręzówka-Zimna Woda, ul. Popiełuszki, ul. Kościuszki, ul. Przemysłowa. Pozostałe wnioski samorządów z naszego powiatu są na liście.
Budowa ul. Polnej w Łukowie będzie kosztowała prawie 2 mln zł. Połowę tej kwoty pozyskano ze środków zewnętrznych.
Do gminy Stanin trafi prawie 200 tys zł, zaś cała inwestycja drogowa w Wesołówce będzie kosztowała ponad 380 tys zł.
Powiat łukowski otrzyma 3 mln dofinansowania.
Drugi wniosek powiatu łukowskiego złożony na przebudowę drogi Stanin-Krzywda-Adamów-Krzówka, wbrew pierwszym zapowiedziom, dofinansowania nie otrzymał. Wnioski do programu złożyły również miasto Stoczek Łukowski, które zamierzało poprawić bezpieczeństwo na ulicy Stodolnej, oraz gmina Adamów i gmina Łuków, która zamierzała wybudować drogę Dąbie – Klimki. Te wnioski są na liście rezerwowej. Gdyby pojawiły się oszczędności, niewykluczone, że i te samorządy mogłyby otrzymać dofinansowanie
do swoich inwestycji.