MIASTO CHCE ZMIENIĆ OBLICZE ZALEWU |

WAŻNE:

                 * EMISJA PROGRAMU MASTER TV * 12 lipca godz. 20:00  *  IX sesja Rady Miasta: – debata nad stanem miasta – wotum zaufania dla burmistrza  *  Powtórki non stop 13 – 14 lipca  *

MIASTO CHCE ZMIENIĆ OBLICZE ZALEWU Wiadomości

Kąpielisko, przystań dla łódek, bulwar, park linowy, stanowiska dla wędkarzy, a nawet wyciąg dla nart wodnych – to wszystko już za dwa lata ma pojawić się nad zalewem Zimna Woda w Łukowie. Koszt inwestycji, której chcą podjąć się władze miasta, oszacowano wstępnie na 15 milionów złotych.

Urząd Miasta zlecił firmie z Białegostoku opracowanie pełnej dokumentacji na zagospodarowanie terenu zalewu Zimna Woda. Firma ta, za kwotę prawie 400 tys. zł ma przygotować pełną dokumentację, kosztorys inwestorski oraz pozyskać pozwolenie na budowę. Dokumenty mają być gotowe jesienią tego roku. Jak na razie natomiast jest wstępna koncepcja modernizacji terenu zalewu Zimna Woda. Zakłada ona m.in. utworzenie w tym miejscu kąpieliska, plaży, bulwaru, ścieżek rowerowych, przystani dla łódek i kajaków z wykluczeniem łodzi motorowych, stanowisk dla wędkarzy, wyciągu dla nart wodnych, parku linowego oraz boisk do siatkówki i piłki nożnej.

W opracowanej koncepcji nie ma nic na temat budynku zajazdu Zimna Woda ani terenu, na którym stoją domki letniskowe. To, jak się okazuje, teren wyłączony z planów modernizacji zalewu. Jak jednak zapewnia burmistrz Dariusz Szustek, nie rezygnowano z planów wydzierżawiania tego miejsca. Jednak jego zdaniem, nabierze ono wartości, kiedy już nad zalewem powstanie atrakcyjny ośrodek wypoczynkowy.

Z zapowiedzi burmistrza wynika, że pełna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowa jesienią tego roku. Natomiast w przyszłym roku mają rozpocząć się prace nad zalewem. Na początek ma zostać wypuszczona woda z zalewu i oczyszczone dno zbiornika. Według planów władz miasta, mieszkańcy Łukowa będą mogli korzystać z odnowionego zalewu już za dwa lata, latem 2018 roku.

Wstępnie koszty całej inwestycji szacuje się na około 15 milionów złotych. Miasto chce przeznaczyć na ten cel pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, gdzie zapisano środki dla miast powiatowych. Naszemu miastu przypadło w tym podziale  9,8 mln złotych. Planowane jest również pozyskanie 1 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała kwota ma pochodzić z budżetu miasta. Ale ostateczny koszt modernizacji zalewu Zimna Woda będzie znany dopiero po opracowaniu pełnej dokumentacji. Władze miasta planują również wydzielenie nad zalewem Zimna Woda działek przeznaczonych na sprzedaż. Będą tam mogły powstawać domki letniskowe. Będzie to też sposób na sfinansowanie inwestycji.

O wstępnej koncepcji zagospodarowania zalewu Zimna Woda powiemy też Państwu w dzisiejszym programie. Emisja już o godzinie 20.00.

Zobacz także