OBCHODY 75 ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO |

WAŻNE:

                 * EMISJA PROGRAMU MASTER TV * 15 sierpnia godz. 11:30  * Ekshumacja żołnierzy września ’39?  *  Rocznica Powstania Warszawskiego  *  Wymarsz łukowskiej pielgrzymki  *  Święto Miodów Ziemi Łukowskiej  *  Inwestycje drogowe  *  Zmiana ruchu na obwodnicy  * Powtórki non stop 16 – 18 sierpnia  *

OBCHODY 75 ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Wiadomości

Uroczyste obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w czwartek 1 sierpnia 2019 roku o godzinie 17:00. Odbędą się one w parku miejskim w Łukowie przy „Mówiącym kamieniu” upamiętniającym uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Ziemi Łukowskiej.

Punktualnie o „Godzinie W” zawyją syreny alarmowe. Następnie będą śpiewane pieśni patriotyczne oraz będzie możliwość złożenia kwiatów i zniczy. Wszyscy, którzy przybędą na te obchody, będą mogli poczuć klimat tamtych trudnych czasów i skosztować powstańczych potraw.

Biegacze Pomagacze natomiast wystartują w biegu „Bieg 63 minuty”, aby przez 63 minuty biegu uczcić 63 dni Powstania Warszawskiego.

W Parku Miejskim już od godziny 16:00 będzie można wziąć udział w plenerowym konkursie malarskim „63 natchnienia”, który został przygotowany przez Fundację Cegiełkowo Pasja i Pomoc.

Łukowskie obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończy projekcja filmu „Kanał”, który zostanie wyświetlony o godzinie 21:00 w Amfiteatrze Miejskim w Łukowie. „Kanał” to polski fabularny film wojenny z 1956 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Ukazuje jeden z końcowych epizodów powstania na Mokotowie i Śródmieściu. Akcja filmu oparta jest na autentycznej historii plutonu Armii Krajowej, który w obliczu nieuchronnej klęski Powstania Warszawskiego próbował ewakuować się z Mokotowa do Śródmieścia podziemnymi kanałami ściekowymi. Przez zrujnowaną Warszawę maszeruje pluton dowodzony przez porucznika „Zadrę”, który jest przekonany o nieuchronnej klęsce  powstania, ale nie zamierza uświadamiać o ty swoich podkomendnych. Pluton dowiaduje się, że ma dwa wyjścia: walczyć z Niemcami do upadłego lub próbować ewakuować się kanałami…

W związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w łukowskich obchodach upamiętniających tamte dni oraz zachęcają do wywieszenia flag państwowych 1 sierpnia na swoich posesjach i balkonach.

Zobacz także