Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury zapraszają na czwarty w tym roku koncert w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Koncert odbędzie się w niedzielę 15 lipca o godz. 19:00 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Wystąpią: Roksana Kwaśnikowska z Warszawy na skrzypcach oraz Emanuele Cardi z Salerno we Włoszech na organach.
Patronat honorowy nad „VI Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Roksana Kwaśnikowska urodziła się w 1994 roku w Koszalinie. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i kształci się pod kierunkiem prof. Jana Staniendy. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowego Konkursu im. Ludwiga van Beethovena w Hradec, Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Oleha Krysy we Lwowie, Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego i Heinricha Wilhelma Ernsta we Wrocławiu, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Eugenii Umińskiej w Krakowie, Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków im. Petara Konjovica w Belgradzie, Międzynarodowego Konkursu im. Paula Hindemitha w Berlinie, Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jaroslawa Kociana w Usti nad Orlicą, Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz wielu innych.
W roli solistki występowała z orkiestrami Filharmonii Lwowskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Zabrzańskiej, z orkiestrą „Wratislavia”, z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, z orkiestrą symfoniczną w Zamościu, z orkiestrą kameralną „The Crew” oraz z Baltic Neopolis Orchestra. Występowała podczas wielu festiwali muzycznych m.in.: „Letnie koncerty na Grochowskiej” w Warszawie, „Kyoto International Music Students Festival” w Japonii, „Wieczory w Arsenale” we Wrocławiu, „Chopiniana” w Płocku, Europejski Festiwal Muzyki w Otwocku. Wystąpiła także na koncertach z cyklu „Środa młodych” w sali kameralnej NOSPR w Katowicach. Zagrała również w Polskim Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku oraz dwukrotnie wystąpiła w Carnegie Hall. Występowała także na koncertach we Francji, we Włoszech, w Niemczech, w Szwajcarii, w Austrii, w Chinach oraz w Korei Południowej. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, wśród których można wymienić: Morningside Music Bridge w Calgary, International Summer Academy of the mdw, International Summer Academy Cervo oraz Europejskie Warsztaty Muzyczne w Kołobrzegu.
Jej zamiłowanie do skrzypiec nie ogranicza się tylko do roli solistki. Aktywnie i z wielką radością udziela się w roli kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Od 2013 roku jest członkiem zespołu „Chopin Piano Quintet”, z którym w 2016 roku nagrała płytę. Gdy wychodzi na scenę, jej najgłębszym pragnieniem jest, aby sprawiać ludziom przyjemność poprzez swoją grę. Za osiągnięcia artystyczne Roksana trzykrotnie otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina oraz nagrodę „Młoda Artystka Roku 2011”. Otrzymała także stypendium fundacji „Pro Polonia Society”. Jest również dwukrotną stypendystką programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Emanuele Cardi jest organistą i kantorem organów Ghilardi (1996) oraz organów Carli (2004) w kościele St. Maria della Speranza oraz w Sanktuarium w Battipaglii (dwóch najbardziej znanych instrumentów współczesnej szkoły budownictwa organowego we Włoszech).
Dr. Cardi ukończył z odznaczeniami Conservatorium „F. Morlacchiego” w Perugii w ramach studiów z muzyki organowej oraz kompozycji u Wijnanda van de Pola. Następnie studiował w ramach studiów podyplomowych renesansową oraz barokową literaturę organową. W kolejnym etapie życia ukończył akademicki stopień naukowy w ramach interpretacji organowej, otrzymując dyplomy i odznaczenia z klawesynu, fortepianu i prowadzenia chórów.
Specjalizuje się w muzyce XVI i XVII wieku prowadząc liczne kursy mistrzowskie, zasiadając w jury międzynarodowych konkursów oraz zajmując się rekonstrukcjami historycznych organów.