AMERYKAŃSKIE WOJSKA W WOLI GUŁOWSKIEJ |

WAŻNE:

                      *  EMISJA PROGRAMU MASTER TV  *  15 grudnia 2017 r. g. 20:00   *  WYWIAD  ZE  STAROSTĄ  NA  TEMAT  SZPITALA  *  XLV  SESJA  RADY  MIASTA *    Emisja NON STOP przez cały weekend 16- 17 grudnia

     

AMERYKAŃSKIE WOJSKA W WOLI GUŁOWSKIEJ Wiadomości

Polsko – Amerykański Piknik Militarny będzie największą atrakcją obchodów 78. rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej. Uroczystości odbędą się 30 września w Woli Gułowskiej i Kalinowym Dole.

Wójt Gminy Adamów Sławomir Skwarek oraz dyrektor Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu łukowskiego na obchody 78. rocznicy ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 roku. Część oficjalna z udziałem przedstawicieli władz państwowych, dowództwa Wojska Polskiego i weteranów walk rozpocznie się o godz. 14, przy Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej, a kontynuowana będzie na cmentarzu w Turzystwie i klasztornych błoniach. Niewątpliwą atrakcją uroczystości będzie udział wojsk 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wraz z Batalionową Grupą Bojową NATO złożoną z wojsk amerykańskich, rumuńskich i brytyjskich. Elementami specjalnie zorganizowanego pikniku militarnego będą m.in. statyczny pokaz sprzętu wojskowego (w tym licznych pojazdów), sztuki walki, musztry paradnej itp. Jak co roku nie zabraknie również pokazów kawaleryjskich w wykonaniu pułków zrzeszonych w Federacji Kawalerii Ochotniczej RP. Na błoniach klasztornych odbędzie się Apel Wojskowy połączony z uroczystym wręczeniem aktów mianowania na wyższe stopnie oficerskie weteranów bitwy pod Kockiem.

O godzinie 19:00 w Kalinowym Dole zaplanowano wieczornicę Pułku 3. Strzelców Konnych oraz raut kawaleryjski.

Z kart historii…

W dniach od 2 do 5 października 1939 r. ostatnia regularna jednostka wojsk II Rzeczpospolitej Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga stoczyła swój bój z najeźdźcą niemieckim na polach Kocka, Serokomli, Adamowa i Woli Gułowskiej. Żołnierze walczyli dzielnie nie szczędząc sił, własnej krwi i ofiary życia. 5 października sytuacja militarna i brak amunicji zmusiły generała Kleeberga do podjęcia decyzji o kapitulacji. Ze łzami w oczach polscy bohaterowie zaprzestali walki i przygotowywali się do złożenia broni. Rozkaz nie dotarł do 3 Pułku Strzelców Konnych. Ten próbując się przebijać 6 października wpadł w zasadzkę w Kalinowym Dole, podczas której polegli ostatni regularni żołnierze kampanii 1939 r.

Zobacz także