DZIEŃ KONIA NA „POTOP” |

WAŻNE:

                 * EMISJA PROGRAMU MASTER TV * 13 lipca godz. 20:00: Zenek Martyniuk na  otwarciu zalewu  * Jata Race  *  Seniorada  *  Zakończenie roku  szkolnego  *  Rajd śladami kpt. “Ostoi”  *  Emisja NON STOP 14  – 15 lipca

DZIEŃ KONIA NA „POTOP” Wiadomości

Uczniowie z nauczycielami, miłośnicy koni, a nawet wnuczka prof. Szymona Kobylińskiego angażują się w zbiórkę pieniędzy na zakup części rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza dla muzeum jego imienia w Woli Okrzejskiej. W najbliższą niedzielę 17 września odbędzie się impreza charytatywna „Dzień konia w Sienkiewiczówce”, połączona za sprzedażą specjalnych cegiełek.

„Potop” była drukowany w odcinkach w krakowskim „Czasie” w latach 1884 – 1886. Karty rękopisu Henryk Sienkiewicz wysyłał do drukarni rozdziałami, które nigdy nie tworzyły zwartego zestawu i dlatego znajdowały się potem w różnych miejscach. Przed wojną najwięcej kart dzieła Henryka Sienkiewicza udało się zgromadzić Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Lwowie, a teraz propozycję nabycia kilkunastu stron otrzymało muzeum z Woli Okrzejskiej, które świętuje w tym roku 50-lecie.

Oferowane muzeum fragmenty rękopisu kosztują około 70 tysięcy złotych, co przekracza możliwości finansowe placówki, dlatego od kilku tygodni trwa zbiórka publiczna na ten cel. W ostatnich dniach w pomoc zaangażowały się szkoły sienkiewiczowskie i inne placówki oświatowe, zaprzyjaźnione z muzeum w Woli Okrzejskiej, a także miłośnicy twórczości Sienkiewicza i tradycji kawaleryjskich. Są wśród nich pasjonat koni Radosław Skowron z Hermanowa w gminie Wojcieszków i Weronika Kobylińska, wnuczka prof. Szymona Kobylińskiego.

Na razie udało się zebrać około 55 tysięcy złotych, ale suma ta powinna być większa po niedzielnej imprezie. Od 11.00 w muzealnym parku będą się odbywać m.in.: pokazy konne członków grup rekonstrukcji historycznej w strojach z różnych okresów, od 17-wiecznej szlachty, przez żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku oraz kampanii wrześniowej z 1939. Podczas imprezy będzie można również wylicytować jazdę konną na Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei albo Szlakiem Henryka Sienkiewicza do malowniczego Burca, siedziby Skrzetuskich w „Potopie” bądź trzy prace Weroniki Kobylińskiej, oczywiście poświęcone koniom.

Walutą obowiązującą podczas „Dnia konia w Sienkiewiczówce” będą cegiełki, darowizny na zakup kart rękopisu „Potopu”. Jej pomysłodawcy wierzą, że szczęśliwy finał nastąpi podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu 50-lecia muzeum, która jest planowana na początek października.

Zobacz także