OBRZĘDY WESELNE W GRĘZÓWCE |

WAŻNE:

                 * EMISJA PROGRAMU MASTER TV * 13 lipca godz. 20:00: Zenek Martyniuk na  otwarciu zalewu  * Jata Race  *  Seniorada  *  Zakończenie roku  szkolnego  *  Rajd śladami kpt. “Ostoi”  *  Emisja NON STOP 14  – 15 lipca

OBRZĘDY WESELNE W GRĘZÓWCE Wiadomości

Mieszkańcy Gręzówki spędzili sobotnie popołudnie, 9 września na chrzcinach i weselu. Była to zabawa na ludowo, do udziału w której zaprosiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kumpele”, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Gminny Ośrodek Kultury.

To druga taka inscenizacja wesela, w którą zaangażowali się mieszkańcy Gręzówki oraz zaproszone zespoły ludowe. W porównaniu z pierwszym widowiskiem, które było prezentowane przed rokiem, tym razem jego scenariusz został rozbudowany m.in. o chrzciny. Rodzicami dziecka byli małżonkowie z ubiegłorocznego wesela, zaś w role rodziców chrzestnych zagrali dr Agnieszka Żurawska z miejscowego ośrodka zdrowia i przewodniczący rady gminy Tadeusz Federczyk. Publiczność pozytywnie komentowała także grę pozostałych aktorów, scenografię, rekwizyty i pomysł na pokazanie dawnych zwyczajów. Były swaty, zmówiny, biesiada i weselne przyśpiewki, które publiczność nagrodziła rzęsistymi brawami. Dla niektórych był to sentymentalny powrót do dawnych lat, ale wśród widzów byli również tacy, którzy nie ukrywali, że nie znali weselnych zwyczajów, rzadko kultywowanych na współczesnej wsi.  Podczas chrzcin doszło też do zaręczyn, co zapowiada, że w przyszłym roku dojdzie do kolejnej inscenizacji wesela.

Starszych aktorów z Gręzówki wspomagały dziecięce zespoły ludowe złożone z uczniów miejscowej szkoły, zespoły śpiewacze „Niezapominajki” z Dminina, „Zalesianki” z Zalesia, a także Kapela „Antonio Band” z Łukowa oraz zespół „Świderzanki” ze Świderek.

Relacja z „Wesela na ludowo” już w najbliższym programie Master TV.

 

Zobacz także