CHCĄ WYBIĆ WSZYSTKIE DZIKI |

WAŻNE:

                 * EMISJA PROGRAMU MASTER TV * 20 kwietnia godz. 20:00 * XXXI Sesja Rady Powiatu  * Emisja NON STOP  21-22 kwietnia

CHCĄ WYBIĆ WSZYSTKIE DZIKI Wiadomości

Odstrzał wszystkich dzików na terenie od Bugu do Wisły to jeden z głównych postulatów rolników, którzy brali udział w konferencji pod hasłem „ASF- wyzwanie ….XXI wieku”. Spotkanie to odbyło się w środę 12 lipca w Łazach, w gminie Łuków. Relacja już wkrótce w Master TV.

Konferencję zorganizował NSZZ RI „Solidarność”. Obecni na niej byli rolnicy, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów rolniczych, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz lekarze weterynarii. Niestety na konferencji nie było zapowiadanych przedstawicieli ministerstwa rolnictwa, ani też żadnego przedstawiciela kół myśliwskich. Dyskusja, jaka toczyła się na konferencji była wyjątkowo emocjonalna. Rolnicy, zwłaszcza z tych terenów, gdzie już od dłuższego czas występuje wirus ASF, nie kryli emocji. Ich zdaniem obecne działania zupełnie się nie sprawdzają. Żądali m.in. tego, aby myśliwi odstrzelili wszystkie dziki.

Przypomnijmy, że teren gminy Łuków i gminy Trzebieszów został niedawno włączony do żółtej strefy ochronnej Afrykańskiego Pomoru Świń. Dla rolników oznacza to konieczność wprowadzenia zasad określonych w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Będą oni musieli teraz m.in. zmieniać ubranie przed wejściem do chlewni i wyłożyć maty dezynfekcyjne. Jak na razie na terenie powiatu łukowskiego wirusa ASF nie stwierdzono.

Dyskusja wokół prób rozwiązania problemu AFS jest coraz bardziej gorąca. Rolnicy czują się pozostawieni sami sobie z tym problemem. A przedsiębiorcy, którzy też gościli na konferencji ostrzegają, że w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa może też dojść do zamknięcia zakładów przetwórstwa mięsnego.

Zobacz także