NOWE OBWODY SZKOLNE W ŁUKOWIE |

WAŻNE:

                 * EMISJA PROGRAMU MASTER TV * 20 kwietnia godz. 20:00 * XXXI Sesja Rady Powiatu  * Emisja NON STOP  21-22 kwietnia

NOWE OBWODY SZKOLNE W ŁUKOWIE Wiadomości

„Nie wszystkie oczekiwania rodziców i dzieci zostaną spełnione, ale do szkół trafi optymalna liczba uczniów” – to opinie dyrektorów łukowskich szkół na temat projektu uchwały wprowadzającej zapisy reformy oświaty. W Łukowie będzie od 1 września 2017 roku pięć szkół podstawowych. Do każdej z nich będą przypisani uczniowie z danego obwodu szkolnego.

Gimnazja nr 2 i nr 3 staną się szkołami podstawowymi, w których naukę będą również kontynuować dwa roczniki gimnazjalistów (druga i trzecia klasa). Podczas wakacji w obu szkołach będą przeprowadzane remonty. Konieczne będzie przystosowanie sal lekcyjnych i łazienek dla najmłodszych uczniów. Jak mówi burmistrz część wyposażenia zostanie przeniesiona z obecnych podstawówek.

Dojdzie również do przetasowań między nauczycielami szkół. Niektórzy nauczyciele z gimnazjów przejdą do podstawówek, a nauczyciele nauczania początkowego do „Trójki” i „Dwójki”.

Dla każdej z pięciu szkół podstawowych, które zaczną działać od 1 września 2017 roku, został wytyczony nowy obwód szkolny. O przynależności danego dziecka do obwodu będzie decydował adres zamieszkania, a nie zameldowania. Randy Andrzej Tomasiak proponował, aby rodziny
z pogranicza obwodów traktować elastyczni i indywidualnie. Jednak ani burmistrz, ani dyrektorzy nie chcą robić wyjątków, i podkreślają: „musimy być konsekwentni w działaniach
i rejonizacja musi być przestrzegana”. W innej sytuacji znajdą sie dzieci z gminy Łuków, które będą mogły wybrać sobie dowolną szkołę w Łukowie, pod warunkiem, że będą w niej wolne miejsca.

W każdej z podstawówek będą mogły być tworzone klasy sportowe, integracyjne i językowe. Przy naborze do tych klas nie będzie obowiązywała rejonizacja. Podobnie będzie w przypadku uczniów, którzy już uczęszczają do takich klas. Nie będą oni musieli we wrześniu zmieniać szkoły.

Projekt uchwały w sprawie nowej sieci szkól zostanie poddany pod głosowanie na sesji rady Miasta zaplanowanej na 23 lutego.

Zobacz także